Cyklem wpisów EUROIMMUN DNA czyta chcemy zachęcić Was do sięgania po ciekawe, naszym zdaniem, pozycje książkowe, które być może nigdy nie znalazłyby się na Waszej liście lektur. Z tego cyklu dowiecie się, co nas interesuje, co lubimy czytać po pracy oraz jakie są nasze subiektywne refleksje i opinie po przeczytaniu poszczególnych publikacji.
Jako pierwszą przedstawiamy książkę Aleksandry i Piotra Stanisławskich, autorów lubianego i obserwowanego przez nas bloga popularnonaukowego Crazy Nauka. Od lat na swoim blogu dementują oni pseudonaukowe bzdury. W ubiegłym roku wydali na ten temat książkę – Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity.
Każdy jej rozdział dotyczy innego mitu, który mimo że dawno został obalony przez naukę, to – mocno utrwalony – wciąż funkcjonuje w naszym kraju i poza nim. Autorzy wprowadzają nas w świat pseudonauki, pisząc o naturalności, na której przykładzie uzmysławiają nam, jak sprytnie jesteśmy manipulowani wszechobecnymi przekazami. Nadmiar informacji, z jakim codziennie się stykamy np. w Internecie, sprawia, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie zweryfikować wszystkiego.
Możemy tu przeczytać także o homeopatii, szczepieniach ochronnych, ewolucji, globalnym ociepleniu, chemtrails, żywności GMO oraz promieniowaniu elektromagnetycznym, a więc emitowanym przez smartfony, kuchenki mikrofalowe, wi-fi. Zestaw tematów jest zacny i można o nich dyskutować bez końca. Z pewnością każdy z nas ma wśród swoich znajomych ludzi wierzących w homeopatię, przekonanych, że szczepionki wywołują autyzm, a kuchenki mikrofalowe są szkodliwe, albo zaprzeczających globalnemu ociepleniu.
Książka ta podaje zestaw najważniejszych argumentów naukowych, niezbędnych w walce z popularnymi przekonaniami daleko odbiegającymi od faktów. Duet Stanisławskich pisze prosto, otwarcie, zrozumiale, urozmaicając przekaz atrakcyjnymi ciekawostkami oraz humorystycznymi komiksami, a przy tym rzetelnie podaje odnośniki do materiałów źródłowych.
Dla mnie osobiście najbardziej interesujące były rozdziały dotyczące globalnego ocieplenia, żywności genetycznie modyfikowanej, ewolucji, homeopatii i szczepień. Przy obalaniu mitu o szkodliwości szczepionek pominięto jednak rolę polimorfizmów genu MTHFR w aspekcie bezpieczeństwa szczepień. W Internecie istnieje wiele niemedycznych i nienaukowych stron, na których można znaleźć informacje o rzekomo zwiększonym ryzyku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) u osób z polimorfizmem w genie MTHFR. Doniesienia te wywołały nowe zjawisko wśród osób prezentujących postawy antyszczepionkowe lub wątpiących w bezpieczeństwo szczepień – wykonywanie badań oceniających wybrane polimorfizmy genu MTHFR w celu sprawdzenia, czy dziecko może być szczepione. Ta kwestia z pewnością nadaje się na temat artykułu na blogu Crazy Nauka.
Omawiana publikacja z pewnością spodoba się ludziom zainteresowanym nauką. Sądzę, że argumentacja wykorzystana w książce oraz proponowany w niej styl rozumowania, dociekania, sprawdzania i wyjaśniania modnych ostatnio zagadek nauki pomogą osobom, które dopiero próbują wytłumaczyć sobie skomplikowane zjawiska czy procesy. Uważam także, że będzie to świetna lektura dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Polecam serdecznie rodzicom do wspólnego czytania i dyskusji z dziećmi, by mogły odróżnić to, co nauka udowodniła, od tego, co jest czyjąś opinią lub przekonaniem.
Zapraszam także do przeczytania naszych wpisów z cyklu Mity i fakty: