Tak, pod warunkiem że jest to zestaw akceptowany przez laboratorium Euroimmun DNA. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółów.
Rozpoczęcie realizacji zamówienia zaczyna się w momencie zaksięgowania wpłaty na koncie Usługodawcy. Czas realizacji zamówienia wynosi do 8 dni roboczych i oznacza czas niezbędny do skompletowania i wysłania zestawu pobraniowego.
Czas wykonania samego badania liczony jest od momentu przyjęcia próbki do badania w laboratorium EUROIMMUN DNA i wynosi od 10 do 25 dni roboczych w zależności od rodzaju zamówionego badania. Dokładny czas realizacji dostępny jest w cenniku.
Nie. Każdy pacjent musi mieć własne konto w e-sklepie z unikalnymi danymi osobowymi.
Tak. W celu wykonania badania, można się zgłaszać osobiście do punku pobrań laboratorium EUROIMMUN DNA we Wrocławiu w piątki w godz. 10 – 18.
Tak. Zestawy pobraniowe wysyłamy również zagranicę. Z zagranicy można wysłać do nas pobrany wymaz. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółów.
Określenie predyspozycji genetycznej do niektórych chorób wymaga badania kilku genów/mutacji. Im więcej genów/mutacji zostanie zbadanych, tym łatwiej można ocenić predyspozycję genetyczną. Jeśli jest taka możliwość, należy wybierać opcje z największą ilością oznaczanych genów/mutacji.
Nie. Wykonujemy tylko badania odpłatne, nie refundowane przez instytucje państwowe.
Wynik zostanie wysłany nierejestrowanym listem priorytetowym.
Wynik zawsze jest wysyłany w tylko i wyłącznie w formie papierowej – listownie.
Na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.
Badania genetyczne można wykonywać bez względu na wiek. Wyjątkiem są badania genetyczne markerów nowotworowych, które można wykonywać tylko u osób pełnoletnich.
Na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.
Tak. Należy jednak pamiętać, że za duplikat wyniku pobierana jest opłata w wysokości 36,90 PLN brutto.
Rabaty w postaci bonów są udzielane pacjentom współpracujących z nami partnerów oraz okazjonalnie na niektórych konferencjach naukowych, spotkaniach edukacyjnych dla pacjentów, itp.
Bon rabatowy mógł mieć ważność ograniczoną w czasie – być może już wygasł. Niektóre badania są w cenach promocyjnych – w takim przypadku bony rabatowe nie upoważniają do dodatkowego upustu, ponieważ promocje nie sumują się.
Takie są wymagania prawne w Polsce, dotyczące badań genetycznych.
Jest to zgoda na izolację DNA z materiału dostarczonego (krew, wymaz), a następnie wykonanie badania genetycznego określającego predyspozycję do danej choroby.
Numer PESEL stanowi indywidualny numer identyfikacyjny pacjenta dla laboratorium. Jest szczególnie ważny w przypadku otrzymania zleceń na badania od kilku pacjentów o tym samym imieniu i nazwisku, co się zdarza. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami laboratorium musi podać nr PESEL pacjenta łącznie z jego innymi danymi identyfikacyjnymi na wyniku badania.
Tak. Jeśli osoba badana nie ma ukończonych 18 lat, zgodę na badanie musi podpisać rodzic lub prawny opiekun dziecka. Nie dotyczy to badań markerów nowotworowych, mogą one być wykonywane wyłącznie u osób pełnoletnich.
Tak. Nie ma wymogu, aby na badanie kierował lekarz.
Jeśli badanie zleca lekarz/dietetyk – w tym miejscu powinien przystawić swoją pieczęć.
Jeśli zlecasz badanie prywatnie – pozostaw tę część formularza pustą.
Dane przechowywane są zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Politykę prywatności znajdziesz tutaj.
Nie. Przed wykonaniem badania należy wyrazić na nie zgodę.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju materiału do badań należy kierować się własną wygodą oraz brać pod uwagę ewentualne przeciwskazania medyczne do pobrania krwi (np. stan po transplantacji, po przeszczepie szpiku, trudności z pobraniem krwi żylnej, małe dziecko).
Przy prawidłowo pobranym wymazie z policzka, ilość materiału genetycznego jest wystarczająca do wykonania badania.
Tak. Jeśli oba rodzaje materiałów do badań pochodzą od jednego pacjenta, uzyskamy z nich taki sam wynik w teście genetycznym. Wynik jest tak samo rzetelny i wiarygodny, niezależnie od tego czy jest wykonany z krwi, czy z wymazu.
Tak. By tego uniknąć, należy ściśle przestrzegać wytycznych umieszczonych w instrukcji. W szczególności, nie wolno jeść, pić, palić, żuć gumy itp. na 2 godziny przed pobraniem. Wewnętrzna część policzka należy pocierać końcem wymazówki przez 15 sekund (z każdego policzka).
Laboratorium EUROIMMUN DNA skontaktuje się z Tobą i poprosi o ponowne pobranie wymazu.
Tak. Krew do badań genetycznych musi być pobrana do probówki z EDTA.
Próbkę krwi możesz pobrać w dowolnym punkcie pobrań, gdzie oferowana jest taka usługa. W tym w punkcie pobrań EUROIMMUN DNA we Wrocławiu w każdy piątek, w godz. 10 -18.
Na chwilę obecną nie realizujemy badań genetycznych z krwi pobranej z palca.
Nie, pod warunkiem że próbka została wysłana zgodnie z instrukcjami dostępnymi tutaj.
Zalecamy wysyłkę próbek w dniach od poniedziałku do czwartku pocztą priorytetową lub kurierem – tak aby dotarły do nas w ciągu jednej doby. Prosimy nie wysyłać próbek w piątki niezależnie od wybranej opcji (poczta/kurier), ponieważ będą one oczekiwać na dostawę przez dwie doby weekendowe w magazynach poczty lub firm kurierskich. Lepiej przechować próbki przez weekend w lodówce i nadać przesyłkę w poniedziałek. Jeśli próbki zostały zabezpieczone i wysłane zgodnie z wytycznymi naszych instrukcji, materiał do badań nie ulegnie zniszczeniu.
Badanie może „nie wyjść” z powodu braku lub zanieczyszczonego materiału do badań. Dzieje się tak przy nieprawidłowo pobranej próbce np. krew pobrana na heparynę zamiast na EDTA, wymaz z policzka pobrany bezpośrednio po posiłku, spożyciu napoju, wypaleniu papierosa, żuciu gumy itp. W takich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie materiału do badania.
Tak. Odczynniki i sprzęt stosowane do wykonania badań w laboratorium EUROIMMUN DNA mają certyfikaty wymagane do rutynowej diagnostyki in vitro. Laboratorium EUROIMMUN DNA stosuje wewnętrzne kontrole jakości badań, jak również uczestniczy w międzynarodowych programach zewnętrznej kontroli jakości badań weryfikujących poprawność realizowanych badań.
Nie. Badań genetycznych dotyczących genomu człowieka nie trzeba powtarzać, ponieważ materiał genetyczny człowieka nie zmienia się przez całe życie (wyjątek stanowią osoby po transplantacji, transfuzji).
W przypadku badań materiału genetycznego czynników zakaźnych (bakterie, wirusy, grzyby) powtarzanie badań jest uzasadnione.
To zależy od materiału, który jest pobierany do badań.
Wymaz z policzka: Co najmniej 2 godziny przed pobraniem nie należy spożywać pokarmów, napojów, rzuć gumy, palić papierosów czy ssać smoczka w przypadku dzieci.
Krew: Nie trzeba być na czczo w przypadku pobrania krwi do badania.
Nie. Dieta nie wpływa na wyniki badań genetycznych.
Nie. Należy tylko pamiętać, aby 2 godziny przed pobraniem nie pić, nie jeść, nie palić, nie żuć gumy, nie myć zębów, itd.
Nie. Należy tylko pamiętać, aby 2 godziny przed pobraniem nie pić, nie jeść, nie palić, nie żuć gumy, nie myć zębów, itd.
Nie. Wiek i płeć nie wpływa na wynik badania.
Interpretacja niektórych wyników może być inna w zależności od rasy i pochodzenia. Nasze badania są przygotowane dla populacji europejskiej. Jeśli pochodzisz z innego kraju lub jesteś rasy innej niż kaukaska (biała), skontaktuj się z nami przed wykonaniem badania.
Nie. Stosowanie jakichkolwiek leków nie wpływa na wyniki badań genetycznych.
Nie. Leczenie onkologiczne (ani żadne inne) nie wpływa na wyniki badań genetycznych.
Tak. W przeszczepionych narządach znajduje się DNA dawcy, które może zafałszowywać wynik badania genetycznego. U osób po transplantacji wymaganym materiałem do badań jest wymaz z policzka. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółów.
Przy braku opłaty za badanie, przy braku wypełnionych i podpisanych formularzy np. zgody na badanie, przy niekompletnych lub nieprawidłowych danych uniemożliwiających jednoznaczną identyfikację pacjenta.
Tak. U osób z niedawno otrzymaną transfuzją może dojść do zafałszowania wyniku. Zaleca się wykonywanie badań genetycznych minimum 3 miesiące od otrzymanej transfuzji. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółów.
Nie. Należy tylko pamiętać, aby 2 godziny przed pobraniem powstrzymać się od palenia papierosów.
Nie.
Do lekarza specjalisty. W przypadku:
Predyspozycja genetyczna do celiakii pojawia się, gdy obecne są:
Zgodnie z rekomendacjami ESPGHAN (European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) z 2012 r. każda inna konfiguracja genetyczna nie predysponuje do celiakii, nawet jeśli obecne są pojedynczo podjednostki α i/lub β. Niemniej jednak tego rodzaju wynik badania powinien ocenić gastroenterolog łącznie z wynikami innych badań laboratoryjnych oraz objawami klinicznymi występującymi u pacjenta.
Pozytywny wynik mówi o predyspozycji genetycznej do danej choroby. Oznacza to, że występuje podwyższone ryzyko zachorowania. Każdy wynik badania genetycznego powinien być konsultowany z lekarzem, z uwzględnieniem objawów oraz wyników innych badań. W wielu przypadkach badanie genetyczne pomaga w postawieniu diagnozy. Do podejmowania jakichkolwiek decyzji terapeutycznych uprawniony jest jedynie lekarz.
Na wyniku znajduje się informacja, czy w DNA pacjenta są (lub nie) geny/allele/mutacje związane z daną chorobą. Ich obecność świadczy o predyspozycji lub braku predyspozycji genetycznej do danej choroby.
Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Pamiętaj, że udzielane przez nas odpowiedzi mają charakter wyłącznie informacyjny.
Każdy wynik badania genetycznego powinien być konsultowany z lekarzem. Do podejmowania jakichkolwiek decyzji terapeutycznych uprawniony jest jedynie lekarz.
Wykonanie badania genetycznego jest w takim przypadku szczególnie zalecane. Rodzice mogli, ale wcale nie musieli przekazać geny odpowiedzialne za chorobę. Badanie genetyczne pozwoli określić predyspozycje do choroby.
To, że w rodzinie nikt nie chorował nie oznacza, że nie ma obciążenia genetycznego w rodzinie. Po prostu choroba nigdy wcześniej mogła się nie ujawniać.
Wyniki cząstkowe wskazują na poprawność wykonania badania (kontrole) oraz na obecność (lub brak) pojedynczych genów/alleli/mutacji związanych z daną chorobą.
Są to sygnały na mikromacierzy DNA odczytywane przez specjalny skaner, które wskazują na obecność lub brak genów/alleli/mutacji związanych z daną chorobą.
W takiej sytuacji zmienione zostaną dane dla wszystkich już złożonych zamówień. Zmiany danych należy dokonywać wyłącznie w celu dokonania poprawek.
Euroimmun DNA wykorzystuje m.in. testy EUROArray, oparte na nowatorskiej technologii mikromacierzy. Testy EUROArray są zaprojektowane do oznaczania swoistych alleli, polimorfizmów lub mutacji.