CO TO JEST ŁUSZCZYCA?
Łuszczyca to najczęściej występująca choroba skóry. Cierpi na nią 5–10% ludzi na całym świecie. Poza zmianami skórnymi może przybierać także postać stawową, niezwykle trudną do rozpoznania z powodu mało charakterystycznych objawów i podobieństwa do innych chorób stawów.
Podłoże choroby jest złożone i nie do końca wyjaśnione. Wiadomo, że jest to schorzenie dziedziczne, którego symptomy mogą być wywoływane przez wielorakie czynniki zewnętrzne, np. infekcje, leki, stres, zaburzenia hormonalne, nieprawidłową dietę oraz używki.
Prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę przez dziecko, gdy jedno z jego rodziców jest chore, wynosi ok. 14%. Jeśli oboje rodzice mają zdiagnozowaną łuszczycę, ryzyko ujawnienia się choroby u dziecka wzrasta do 40%.
ŁUSZCZYCA SKÓRNA
Polega na nadprodukcji naskórka, którego komórki namnażają się intensywniej niż u zdrowych osób. Skutkiem tego jest pojawianie się wykwitów na skórze głowy, kolan, łokci, pleców czy innych partiach skóry.
80% pacjentów choruje na tzw. łuszczycę młodzieńczą, która ujawnia się nagle, w wieku między 16. a 25. rokiem życia. Rzadsza odmiana, tzw. łuszczyca dorosłych, przebiega łagodniej, a jej pierwsze symptomy ujawniają się po 40. roku życia. Zmiany skórne mogą imitować grzybice lub inne choroby skóry, dlatego by uniknąć błędnego rozpoznania, dobrze jest wykluczyć grzybicę w badaniu mikologicznym.
ŁUSZCZYCA STAWOWA
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) przebiega bez zmian skórnych u ponad połowy chorych. Wykrycie łuszczycy jako źródła przyczyny dolegliwości jest wtedy bardzo trudne. Łuszczycowe zapalenie stawów nie różni się znacząco od innych chorób stawów pod względem manifestacji. Rozpoczyna się zwykle złym samopoczuciem, gorączką, bólem i obrzękiem stawów. Możemy mieć do czynienia z okresami poprawy i nasilenia dolegliwości. U 50–70% pacjentów zapalenie dotyczy kilku drobnych stawów. U kobiet choroba może imitować reumatoidalne zapalenie stawów. U mężczyzn dolegliwości koncentrują się głównie w stawach biodrowych i kręgosłupa. Częste są zapalenia przyczepów więzadeł i ścięgien, szczególnie ścięgna Achillesa.
OBJAWY SKÓRNE
- grudki, krostki
- wykwity z charakterystyczną srebrzystą łuską
- łuszczące się plamiste zmiany
- zmiany zapalne, zajmujące znaczne obszary skóry
- paznokcie „naparstkowe”
- punktowe krwawienie
OBJAWY STAWOWE
- zapalenie ścięgien, głównie Achillesa
- palce „kiełbaskowate”
- sztywność, bóle, obrzęk oraz bolesność wokół stawów
- ból jednego czy kilku stawów równocześnie
- trudności w poruszaniu się
- nocne bóle kręgosłupa, sztywność poranna, przemęczenie
INNE OBJAWY
- stany zapalne oka
- zapalenie aorty wstępującej
- podwyższone wskaźniki: OB, CRP, IgA
- ujemny odczyn czynnika reumatoidalnego i przeciwciał anty-CCP w surowicy krwi
- dodatni wynik HLA-Cw6
DIAGNOSTYKA
Nie ma badań laboratoryjnych jednoznacznie potwierdzających łuszczycę, dlatego rozpoznanie stawiane jest na podstawie kilku czynników: morfologii zmian skórnych, charakteru dolegliwości, wyników badań obrazowych stawów oraz badań laboratoryjnych. Ze względu na dziedziczny charakter choroby jednym z elementów diagnostyki łuszczycy jest badanie genetyczne.
Łuszczyca – badanie genetyczne polega na analizie genu HLA-Cw6 w profesjonalnym laboratorium genetycznym. Procedura badania jest bardzo prosta. Badanie możesz zamówić online, a wymaz z policzka niezbędny do wykonania testu pobierzesz samodzielnie bez wychodzenia z domu.
Obecność genu HLA-Cw6:
- wskazuje na ryzyko choroby o szybszym początku i agresywniejszym przebiegu
- ułatwia diagnozę w trudnej do rozpoznania łuszczycy stawowej, której nie towarzyszą zmiany skórne
- ułatwia szacowanie rokowań ewentualnej terapii biologicznej
- u krewnych osób z rozpoznaną łuszczycą wskazuje na podwyższone ryzyko choroby
Zrób badanie, gdy:
- łuszczyca występuje w Twojej rodzinie
- z niewyjaśnionych powodów bolą Cię stawy
- masz zapalenie ścięgien
- masz nawracające problemy skórne
Łuszczyca – badanie online zamówisz tu →Badanie zesztywnienia stawów cena