METABOLIZM KOFEINY
Kofeina nie jest produkowana przez ludzki organizm, lecz dostarczana z zewnątrz wraz z kawą, herbatą, czekoladą, napojami energetycznymi lub lekami. Po ich spożyciu organizm rozpoczyna proces metabolizowania i usuwania kofeiny. Biotransformacja tej substancji odbywa się głównie w wątrobie, a złożony szlak jej przemian metabolicznych regulowany jest w 95% przez gen CYP1A2.
Proces usuwania kofeiny z organizmu może zachodzić z różną szybkością, zależną w dużej mierze od genotypu CYP1A2, a także wieku, stanu fizjologicznego (ciąża), stylu życia (palenie papierosów) czy stanu zdrowia (przyjmowanie leków).
Szybki metabolizer kofeiny – osoba, która odczuwa krótszy efekt pobudzający kofeiny, rzadko ma negatywne dolegliwości związane ze spożyciem nadmiernej ilości kawy, występuje u niej mniejsze ryzyko nadciśnienia tętniczego i zawału serca, szybko eliminuje z organizmu związki toksyczne.
Wolny metabolizer kofeiny – osoba, która odczuwa dłuższy efekt pobudzający kofeiny, często cierpi na bóle głowy, nerwowość i niepokój w efekcie nadmiernego spożycia kawy, wolno eliminuje związki toksyczne z organizmu, jest obarczona większym ryzykiem nadciśnienia tętniczego i zawału serca.