X

STRES

Stres jest stale obecny w naszym życiu. W stosunkowo niewielkich dawkach w pewnych sytuacjach może być mobilizujący. Jednak w nadmiarze i przy długotrwałym utrzymywaniu się oddziałuje negatywnie na zdrowie, pracę, relacje z rodziną oraz dalszym otoczeniem. Zaburzenia powiązane ze stresem hamują życiową aktywność i znacznie obniżają nastrój. Silny, długotrwały stres zwiększa niemal o 40% ryzyko powikłań zdrowotnych w postaci: chorób serca, miażdżycy, cukrzycy, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zaburzeń odporności, depresji czy problemów z płodnością. Badania potwierdzają, że za 70% wypadków w pracy odpowiedzialny jest stres pracowników. Skuteczne zwalczanie stresu jest więc kluczowym elementem zdrowego stylu życia.

W badaniu Stres analizowanych jest 5 markerów w genach: COMT, 5-HTTLPR, BDNF, FKBP5 i OXTR pozwalających ocenić potencjał stresowy organizmu, jego wrażliwość emocjonalną i podatność na zaburzenia lękowe oraz depresyjne. Wiedza na ich temat jest pomocna zarówno w leczeniu stanów lękowych i wyborze najlepszej formy terapii, jak i w profilaktyce zdrowia psychicznego.

Badanie jest szczególnie polecane osobom zawodowo narażonym na intensywny i długotrwały stres, np. menadżerom średniego i wysokiego szczebla, funkcjonariuszom policji, lekarzom i innym.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Wykonaj to badanie genetyczne, jeśli:

  • jesteś narażony na silny i długotrwały stres
  • cierpisz na depresję, stany lękowe bądź obawiasz się tych schorzeń
  • chcesz skutecznie walczyć ze stresem, by zachować równowagę emocjonalną i zdrowie psychiczne
  • zastanawiasz się nad zmianą swojej ścieżki zawodowej i chciałbyś wiedzieć, jaki zawód będzie optymalny przy Twoim poziomie odczuwania stresu
  • potrzebujesz spersonalizowanych zaleceń żywieniowych i wskazania suplementów, które poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki ograniczą niekorzystny wpływ genów, obniżając stres czy wspierając terapię depresji